Onemocnění dolních močových cest

23.05.2018

Problém močových kamenů u koček: Mnohokrát se stává, že i když má pacient močové kameny, které jsou rozpustné dietou, v močovém měchýři se jich nachází příliš mnoho a jsou už příliš velké. Některé znich putují do močové trubice, kterou ucpou a je potřebný chirurgický zákrok.

Podobný zákrok musel podstoupit i náš statečný pacient kterému jsme odstranili velké množství těchto kamínků. Kočičák je už několik dní v pohodlí domova a hlavně bez zdravotních problémů.
Přiložené foto pod mikroskopem a ve skutečné velikosti.

Onemocnění dolních močových cest bývají častým problémem u koček, které žijí v domácím prostředí, nejvíce ty, které mají málo pohybu, sklony k obezitě a stresu.

Nejčastější onemocnění:

Infekční cystitida tj. zánět močového měchýře ( v moči se vyskytuje bakterie Escherichia Coli).

Idiopatická cystitida (FIC - fellinne intersticial cystitis) je aseptický zánět močových cest koček. Při idiopatické cystitydě se zmenšuje tloušťka ochranného filmu močového měchýře, což umožní průchod toxinů a zárodků bakterií. Na sliznici močového měchýře koček dochází k tvorbě krvácení, zvyšuje se propustnost sliznice močového měchýře. Častou příčinou idiopatické cystitidy je stres.

Urolitiáza je tvorba močových kamenů kdekoliv v močových cestách. Přítomnost struvitových kamenů a jejich rozpuštění lze ovlivnit vhodným typem diety, oxalát vyžaduje většinou chirurgické odstranění. Mezi další méně často se vyskytující urolity patří např. urát a xantin. Tvorba uretrální zátky je nebezpečná především u kocourů, kde vede k částečné či úplné obstrukci močových cest. Zátka se skládá z organického materiálu (krev, bílkoviny, infekční agens, buněčný detritus) a anorganického (krystaly). Pokud zátka ucpe močovou trubici úplně a brání odchodu toku moče z močového měchýře, jedná se o velmi vážný stav, který pokud není akutně ošetřen, vede k selhávání ledvin kočky, dehydrataci a smrti zvířete.

Příznaky onemocnění močových cest u koček
- ztížené močení
- časté návštěvy toalety
- krev v moči
- močení na neobvyklých místech
- neklid, ukrývání se, odmítání potravy

Terapie onemocnění je vždy celoživotní a vyžaduje pravidelné kontroly, vyšetření moče a močového sedimentu kočky.