Chirurgie

Kastrace psa

09.10.2018

Rony je 10 letí psík, kterému před cca rokem nahmatal lékař zvětšené varle. Po roce nastalo rapidné zvětšení a proto mě majitelé navštívili. Provedli jsme kastraci, při které už bylo odstraněno varle s už výraznými metastázemi na cévě. Zbývá jen doufat že se metastázy nestihly rozšířit dále do těla. Roník je podle krevního vyšetření zdravý pes a...

Postvakcinační sarkom: Nádor vzniká v místě aplikace očkování nebo jiných dráždivých injekcí. Protože je většina koček vakcinovaných do oblasti medzi lopatky nebo na bok, většinou se vyskytuje v této lokalitě.
Je popsán u samců i samic, většinou ve středním či vyšším věku.
Vakcinace koček proti infekčním nemocem je důležitou součástí preventivních...

Problém močových kamenů u koček: Mnohokrát se stává, že i když má pacient močové kameny, které jsou rozpustné dietou, v močovém měchýři se jich nachází příliš mnoho a jsou už příliš velké. Některé znich putují do močové trubice, kterou ucpou a je potřebný chirurgický zákrok.

Kastrace u koček zamezuje především narození nechtěných koťat.
--Kastrovaná kočka je ale také méně náchylná k nehodám, toulání se a dokonce se i zklidní.
--Kočka je zvíře polyestrické s pohlavní sezónností, tzn. že u kočky probíhá během roku mnoho říjí cyklicky za sebou s krátkým obdobím pohlavního klidu.
--Kočka chodící ven tedy může během roku...

Pyometra, hnisavý zánět dělohy, patří k nejčastějším a nejnebezpečnějším onemocněním pohlavního aparátu fen.
Jedná se o nahromadění patologického obsahu v děloze, následnému vážnému narušení celkového zdravotního stavu a pokud není včas zahájena léčba, je toto onemocnění pro fenu smrtelné.
K rozvoji pyometry dochází nejčastěji 1 až 3 měsíce po...

Mastektomie

18.01.2018

Pokud se u psa objeví nádorové onemocnění mléčné žlázy, je poměrně snadno zjistitelné pouhým prohmatem mléčné žlázy. Tyto nádory se jeví jako malé zatvrdlinky velikosti hrášku přímo pod kůží. Jsou velmi tvrdé a pod kůží se nepohybují. Velmi rychle rostou, jejich velikost se za měsíc zdvojnásobí.
U fen je téměř polovina těchto nádorů zhoubných a...

Onemocnění dolních močových cest